- Kultúra

Konferencia a városfényképezésről

Klösz György fotográfus halálának századik évfordulója alkalmából tudományos konferenciát rendez a városfényképezésről a Magyar Fotótörténeti Társaság (Mafot) pénteken és szombaton Budapesten.

A társaság tájékoztatása szerint a Városfényképezés egykor és ma című konferenciát a Magyar Képzőművészeti Egyetemmel együttműködésben, az intézményhez tartozó Feszty-házban rendezik meg, amely maga is nagy múltra visszatekintő épület.

Mint írták, a konferencián nemcsak Klösz Györgyről, a városfényképészről lehet majd hallani, hanem a portréfotósról, a riporterről és a magyar arisztokrácia élettereit megörökítő fotográfusról is. Emellett a hozzá hasonló utakat bejárt, de nála kevésbé ismert kortársai munkásságát is bemutatják.

A Klösz 100 programsorozat részeként az utazóközönség nemrég a fővárosi 2-es és 3-as metró szerelvényein láthatott kiállítást Klösz György városképeiből a Budapesti Tavaszi Fesztivál keretében. A Mafot kezdeményezésére szervezett emlékév másik jelentős eseményeként a nyáron elérhetővé válik az a folyamatosan bővülő honlap, amelyen Klösz György képeit böngészhetik az érdeklődők.

Emellett a társaság tervei között szerepel egy pályázat meghirdetése a művészeti felsőoktatásban tanuló fiatalok számára. A közleményben reményüket fejezték ki, hogy Klösz György néhány emblematikus régi felvétele és a mai kreativitás találkozása izgalmas új művek megszületését eredményezi majd.

A magyarországi városfotózás német származású úttörőjének és egyik legjelentősebb alakjának a magyar fővárosban kifejtett munkásságát állítja középpontjába két másik, jelenleg is látogatható kiállítás is, a Magyar Fotográfusok Házában megtekinthető Budapest remake: Klösz György 1900 – Lugosi Lugo László 2000 című tárlat, valamint a Lipták-villában látható A Ferencziek terétől a Városligetig című fotókiállítás.

Az 1844-ben, a németországi Darmstadtban Johann Justus Georg Kloess néven született fotográfus huszonkét évesen érkezett Pestre két társával, akikkel fényírdát nyitott a mai Petőfi Sándor és Régiposta utca sarkán. Társai hamarosan visszatértek hazájukba, Klösz azonban maradt, és lépésről-lépésére az ország egyik legjelentősebb fotográfiai és nyomdaipari vállalkozását építette ki. Lefényképezte a város új épületeit, az Andrássy út és a Nagykörút megszületését, a villamosközlekedés és a telefonhálózat kiépülését. Az utolsó pillanatban dokumentálta a bontócsákányok alá került belvárosi és tabáni utcákat.

mti