- Kultúra

Tárlat a Duna menti németekről

Fotók és interjúk hozzák közelebb a látogatókhoz a Duna menti németek, a mai német kisebbség életét a Néprajzi Múzeum pénteken nyíló tárlatán.

A Duna-háromszögben élő német kultúrát, a mai német kisebbségi létet mutatja be a Néprajzi Múzeum pénteken nyílt kiállítása. Sandra Kühnapfel és Jörn Nuber fotói és az általuk készített interjúk közelebb hozzák a német kultúrát, megmutatják a velük élő etnikumokhoz, a szerbekhez, magyarokhoz, horvátokhoz való viszonyulásukat és az anyaországhoz fűződő kapcsolatukat – tájékoztatta az MTI-t a Néprajzi Múzeum.

A Duna menti németek fényképes történetei 2008 című tárlat és a március óta látható Véménd 1916-1920 – egy falusi tanító fotográfiái című kiállítás egyaránt a Találkozások című sorozat részei. A sorozatban két olyan fényképgyűjtemény látható, amely változatosan szemlélteti, hogyan élik meg kettős identitásukat a Duna-háromszögben élők egy mai, modern, multietnikus társadalomban.

A Magyarország, Szerbia és Horvátország egy-egy részét is magában foglaló Duna-háromszögről mondják, hogy Európa kicsiben – áll a közleményben. A szervezők hangsúlyozzák, hogy ebben az etnikai összetételét tekintve rendkívül változatos térségben csaknem húsz különböző nemzetiséghez tartozó emberek éltek együtt több évszázadon keresztül. Sokan közülük, mint a Duna menti németek is, a 18. században telepedtek le és a megpróbáltatások ellenére is őrzik identitásukat. A pénteki megnyitón köszöntőt mond Kemecsi Lajos főigazgató, a kiállítást megnyitja Prőhle Gergely, a Külügyminisztérium EU kétoldalú kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára. A Néprajzi Múzeum és a berlini Európai Kultúrák Múzeuma Közép-, Kelet- és Délkelet Európa Koordinációs Irodája közös kiállítása szeptember 8-ig lesz látható.

mti / MHO